Podstawowy podział rolet

Podstawowy podział rolet dzieli je na wewnętrzne i zewnętrzne. Różnią się one od siebie zastosowaniem i sposobem montażu.

Roleta wewnętrzna

klasyczne rolety wewnętrzneRoleta wewnętrzna jest umieszczana na oknie od wewnątrz. Jak każda roleta, spełnia ona podstawową funkcję, jaką jest osłona okna. Oprócz tego dzięki swojemu wyglądowi, często staje się ozdobą pomieszczenia. W dzisiejszych czasach powstają zróżnicowane wzory i kolory rolet wewnętrznych, dzięki czemu każdy może dopasować je do wystroju wnętrza. Jeżeli tylko jest dobrze dobrana, to może znacznie uatrakcyjnić pomieszczenie.

Roleta zewnętrzna

Roleta zewnętrzna jest umieszczana na oknie od zewnątrz. Poza osłanianiem okna, chroni ona również pomieszczenie przed nagrzewaniem się w okresie letnim i przed utratą ciepła w okresie zimowym. Ponadto jest ona w stanie znacznie zmniejszyć ilość hałasu przedostającego się do mieszkania. Z racji tego, że jest umieszczana na zewnątrz, to raczej nie spełnia funkcji ozdobnej. Jest to roleta, która charakteryzuje się przede wszystkim praktycznością, a nie estetyką.

Podsumowując można powiedzieć, że roleta zewnętrzna jest bardziej praktyczna od rolety wewnętrznej. W przeciwieństwie do niej, lepiej chroni pomieszczenie przed nagrzewaniem się i utratą ciepła. Ta druga z kolei poza spełnianiem podstawowej funkcji osłony okna, pełni również funkcję ozdobną w pomieszczeniu. Odpowiednio dopasowana może znacznie uatrakcyjnić jego wygląd.