Rodzaje karniszy sufitowych

Przed kupnem karnisza należy zapoznać się z układem okna, a dokładniej z przestrzenią, która jest możliwa do zagospodarowania. To właśnie od niej będzie w dużej mierze zależał rodzaj użytego karnisza.

Karnisze sufitowe

nowoczesny karnisz sufitowyPrzytwierdza się je do sufitu, za pomocą odpowiedniego wspornika, nazwanego oczywiście wspornikiem sufitowym (aby odróżnić go od tych przykręcanych do ścian). Pełni on główną funkcję mocującą i podtrzymującą cały karnisz. Ten rodzaj mocowania wybiera się zazwyczaj wtedy, gdy okna znajdują się na całej powierzchni ściany lub gdy brak jest możliwości przytwierdzenia karnisza na ścianie okiennej (co może być spowodowane np. zbyt wąską przestrzenią nad oknem).

Specyfikacja

Instalacja karnisza sufitowego absolutnie nie ogranicza się do jednego typu karnisza. Wręcz przeciwnie. Są one dostępne w różnych wersjach, m.in. rurowych, apartamentowych i przesuwnych. Mogą być one pojedyncze lub podwójne. Wykonuje się je z grubego metalu, który zapobiega wyginaniu się karnisza pod ciężarem grubszych firan, czy zasłon. Ich długość sięga od kilkudziesięciu do kilkuset centymetrów. Przy długościach przekraczających 240 centymetrów, sufitowy karnisz apartamentowy składa się zazwyczaj z dwóch profili połączonych specjalnym, metalowym łącznikiem. Mocuje się go za pomocą wkrętów dociskowych. Taki łącznik umożliwia bezproblemowy przesuw firany/zasłony przez łączenie, i nie jest widoczny z zewnątrz.